понеділок, 30 травня 2022 р.

 Індивідуальне навчання

5 клас

Розвиток мовлення

Докладний переказ тексту наукового стилю


Тексти для переказу

1. Ведмідь-гора

Той, хто побував у Криму, обов’язково запам'ятав гору Аюдаг, що замикає Гурзуфську бухту. Своїми обрисами гора справді нагадує ведмедя, що п'є воду.

Легенда стверджує, що Бог перетворив кровожерного ведмедя на гору, щоб урятувати  від нього людей. Насправді виникнення Ведмідь-гори пов'язане з з певними геологічними процесами.

Під час формування берегів Чорного моря до тріщин у земній корі підступала лава. Проте вона не прорвалась на земну поверхню, а застигла ніби у гігантській формі.

Висота Ведмідь-гори  - перевищує п'ятсот метрів над  рівнем моря. Схили гори поросли  невисокими деревами й чагарниками. (За Г. Скарлатом;  90 сл.)

· Пояснити значення слів бухта (невелика затока, врізана вглиб суші), геологія (наука про Землю, її будову й розвиток), лава (розплавлена маса вулканічних вивержень), чагарники (кущові зарості багаторічних дерев’янистих рослин) .

· Дібрати синоніми до слів обрис (силует), кровожерний, гігантський.

· Скласти план

орієнтовний:

1. Гора Аюдаг замикає Гурзуфську бухту.

2. Обрисами гора нагадує ведмедя.

3. Що стверджує легенда.

4. Виникнення гори пов’язане з геологічними процесами.

5. До тріщин підступала лава.

6. Лава застигла ніби в гігантській формі.

7. Висота Ведмідь-гори.

8. Дерева й чагарники на схилах.

·  Усно переказати текст за планом.

На дошці записати:  Гурзуфська бухта, геологічні процеси, формування берегів, тріщини у земній корі, земна поверхня, застигла у гігантській формі.

 

2. Лисиця звичайна

Лисиця – один із хижих звірів України. Вона широко розповсюджена по всій її території.

Як і вовк, лисиця належить до родини собачих. Своїм зовнішнім виглядом лисиця справді нагадує собаку. Проте від собаки лисиця відрізняється  характерними ознаками. Вона має міцні й жилаві ноги, що дозволяє їй робити раптові довгі стрибки. У стрибках їй допомагає  пухнастий хвіст, який перевищує половину довжини тіла. Завдяки цим особливостям лисиця не поступається життєздатністю набагато сильнішим  за неї хижакам.

Лисиця – обережний звір із прекрасно розвиненим нюхом і гострим зором. Живиться вона переважно ссавцями від молодих зайців до телят козулі. Особливо багато добуває лисиця дрібних гризунів. (За О. Корнєєвим; 100 сл.)

·  Пояснити значення слів  територія (земельний простір), ссавці (тварини, самиці яких вигодовують  малят своїм молоком).

· Дібрати синоніми до слів розповсюджений, міцний, раптовий, живитися.

· Скласти план (орієнтовний: 1. Лисиця – хижий звір. 2. Лисиця належить до родини собачих. 3. Характерні ознаки звіра – міцні ноги й пухнастий хвіст. 4. Яка роль цих особливостей лисиці. 5. Розвинуті нюх і зір. 6. Чим живиться лисиця).

· Усно переказати текст за планом.

На дошці записати:  розповсюджена по території; характерні ознаки; перевищує половину довжини тіла; не поступається життєздатністю; добуває дрібних гризунів.

 

3. Тварини і рослини

Розглянемо вплив лісових тварин на рослини. Слід відзначити, що  такий вплив є надзвичайно різноманітним.

Який вплив на лісову флору здійснюють комахи?  Серйозної шкоди завдає рослинам гусінь багатьох метеликів. Шкодять рослинам личинки хруща. Вони живуть у rрунті й живляться  корінням  дерев. Особливо страждають від них соснові ліси.

Значну користь рослини мають від лісових мурашок, які  переносять насіння. Передовсім мурашок цікавлять насінини із соковитими придатковими утворами. Таке насіння комахи несуть до мурашника. Та донести насінину не завжди вдається. Якщо вона впаде по дорозі, то  пізніше проростає. Таке явище має масовий характер.

Великий вплив на життя лісових рослин здійснюють птахи та звірі.  Вони поїдають плоди і тим самим  розповсюджують насіння.

Вплив тваринного світу на рослини має велике значення для життя лісу. (За В. Петровим; 120 сл.)

· Пояснити значення слів флора (сукупність видів рослин, що населяють певну територію), личинка.

· Дібрати  антоніми до слів шкода, різноманітний; синоніми до слів живитися, страждати.

· Скласти план тексту (орієнтовний: 1. Вплив тварин на рослини є різноманітним. 2. Рослинам шкодять гусінь та личинки хруща. 3. Користь від лісових мурашок. 4. Які насінини цікавлять комах. 5. Як розповсюджують насіння птахи і звірі. 6. Влив тварин на флору має велике значення.)

· Усно переказати текст за планом.

Джерело http://ditky.info/load/perekazi/5_klas_dokladnij_perekaz_tekstu_naukovogo_stilju

Немає коментарів:

Дописати коментар

  ЯК ПІДТРИМАТИ ДИТИНУ, ЯКА ПЕРЕЖИВАЄ ПОСТТРАВМАТИЧНИЙ СТРЕС: ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ Базові поради для дорослих, як доречно будувати стосунки з ...