четвер, 15 квітня 2021 р.

 

БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТ-ПРОСТОРІ

    Сьогодні Інтернет проник у наше життя і діяльність. Окрім комп’ютерів та ноутбуків, ми підключаємо до Інтернету все – мобільні телефони, планшети,  телевізори й багато інших портативних пристроїв. Саме тому дуже важливо знати якомога більше про безпеку у Всесвітній мережі.
    Багато хто думає, що безпека в Інтернеті – це ілюзія, і бути захищеним зараз неможливо, адже веб-сайти збирають конфіденційну  інформацію так непомітно, що ми навіть не знаємо що саме їм відомо. Це, можливо, й так, але ця невпевненість – ще одна причина, щоб зберегти свою приватність та уникнути витоку персональних даних в Інтернет.

    Пропоную ознайомитись з корисною інформацією, яка допоможе віднайти правильні способи захисту нашого приватного життя, коли ми перебуваємо онлайн.

 

https://www.thinglink.com/scene/1412086480318234627

 

Безпека

в Інтернет-просторі

(поради для здобувачів освіти)

На сьогоднішній день Інтернет-технології стали невід’ємною частиною життя кожного з нас. Щодня ми здійснюємо пошук необхідної інформації за допомогою пошукових систем, відслідковуємо події, які нас цікавлять, спілкуємось з нашими друзями через соціальні мережі.

Сьогодні, користування Інтернет, є одним з найбільш поширених видів діяльності сучасних підлітків. Будь-який веб-сайт, що дає змогу здійснювати соціальну взаємодію, вважається соціальним ЗМІ, до яких можна віднести сайти соціальних мереж, відео-сайти, блоги, сайти азартних ігор і віртуальних світів. Сучасна молодь не уявляє життя без них, надаючи перевагу віртуальному спілкуванню і все більше часу проводить в Інтернеті.

В умовах карантину комп’ютер є не тільки розвагою, але й засобом навчання, спілкування та розвитку і у цьому є позитивна сторона. Але, є і негативна – ризик зіштовхнутися з онлайн-загрозами та небезпекою. Сьогодні, невміння працювати з комп’ютером та орієнтуватися в Інтернет-просторі, можна порівняти з невмінням писати або читати. Тому, спробуємо розібратись з цими позитивними та негативними сторонами та ознайомимось з основними правилами безпеки в онлайн -мережі.

Почнемо з позитивних. Інтернет навчання є потужним засобом в освітньому процесі, адже в умовах карантину мережеві навчальні ресурси допомагають засвоїти навчальний матеріал, опанувати його завдяки цікавій і незвичній формі викладення матеріалу.

В умовах дистанційного навчання, серед основних потреб, що спонукають перебувати в Інтернет-просторі, є:

 

Нові знання. Під час карантину освітній процес не припиняється. Всі заклади освіти запроваджують онлайн-уроки за допомогою різних ресурсів (Google classroom, zoom, skype), а телеканали транслюють відеоуроки та підготовку зо ЗНО.

Пошук інформації. Основна форма роботи під час дистанційного навчання — самостійна. За допомогою Інтернет - ресурсів здійснюється пошук необхідної інформації для навчання, для опрацювання домашнього завдання, підготовки до ЗНО. Це дисциплінує, навчає самостійності та відповідальності.

Спілкування. Ця потреба яскраво проявляється в умовах дистанційного навчання, адже доводиться постійно взаємодіяти з одногрупниками, викладачами, класними керівниками, брати участь у дискусіях.

Негативні сторони. Через відсутність досвіду реально оцінювати рівень достовірності й безпеки інформації в Інтернет-просторі, можна зіштовхнутись і з небезпечними речами, до яких можна віднести:

Тематичні загрози: пропаганда насильства й наркотиків; реклама тютюну й алкоголю; нецензурні тексти.

Порушення безпеки: віруси; спам; онлайн-шахрайство; розголошення конфіденційної інформації.

Комунікативні ризики: небезпечні контакти; кіберпереслідування; погрози.

Тому, варто дотримуватись основних правил безпеки в Інтернет:

 

Обережність. Не відкривайте листи електронної пошти, файли або вкладення отримані від людей, яких ви реально не знаєте або не довіряєте.

Якщо у вас виникли хоч якісь сумніви у їх достовірності – ігноруйте. Пам’ятайте, адресу відправника електронного листа дуже легко підробити.

Уважність. Довіряйте лише перевіреним сайтам. Для того, щоб розпізнати фейкову інформацію, будьте уважні до заголовків, слідкуйте за помилками в тексті, придивіться до адреси URL. Досить часто шахрайські (фішингові) сайти мають адреси дуже схожі на адреси реальних веб-сайтів, але відрізняються, наприклад, однією літерою.

Безпека. Коли створюєте облікові записи, створюйте складні паролі (щонайменше 8 символів, де є як маленькі так і великі літери) і не встановлюйте один і той же пароль для всіх облікових записів. Нікому не повідомляйте свій пароль, навіть близьким друзям. Не забувайте виходити зі своїх облікових записів після використання загальнодоступних комп’ютерів.

Конфіденційність. Навчіться критично мислити та не повідомляти конфіденційну інформацію про себе та своїх рідних. На сьогодні існує чимало сайтів, на яких можна ділитись власними фото, відео, оновленням статусу, тощо. Багато таких сайтів пропонують  налаштування конфіденційності, за допомогою яких, перед публікацією, саме ви вирішуєте, хто зможе бачити ваш вміст. Зважте, яким вмістом варто ділитись, а яким ні. Пам’ятайте, за нікнеймами або навіть справжніми іменами й різними профілями можуть стояти не ті люди, за яких вони себе видають.

Відповідальність. Завжди користуйтесь простим правилом: якщо ви щось хочете сказати людині, зробіть це особисто, не надсилайте це текстовим повідомленням, електронним листом чи повідомленням у соціальних мережах і не публікуйте некоректні коментарі на чиїсь сторінці. Врахуйте, як ваші негативні коментарі можуть вплинути на почуття інших людей та до яких наслідків ваші висловлювання можуть призвести.

Технічні засоби захисту. Використовуйте та регулярно оновлюйте антивірусне програмне забезпечення. Завжди встановлюйте антивірусну програму і фаєрвол, своєчасно оновлюючи антивірусні бази.

Пам’ятайте!!!

Онлайн-простір є цінним ресурсом із великою кількістю захоплюючої та навчальної інформації.

Для того, щоб перебування в мережі Інтернет було безпечним, потрібно пам’ятати про можливі ризики і дотримуватись вищезазначених рекомендацій

Немає коментарів:

Дописати коментар

  ЯК ПІДТРИМАТИ ДИТИНУ, ЯКА ПЕРЕЖИВАЄ ПОСТТРАВМАТИЧНИЙ СТРЕС: ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ Базові поради для дорослих, як доречно будувати стосунки з ...