четвер, 1 квітня 2021 р.

 

Значення сміху в житті людини

Багатьом доводилося чути, що сміх продовжує життя. Але чи є наукові докази того, що прояв радості благотворно впливає на здоров’я і самопочуття людини, або ж це всього лише черговий міф?

Навіщо нам сміятися

Зрозуміло, що життя без гумору стає похмурим і сприяє стресу, а стрес може стати причиною практично будь-якого захворювання. Але більшість з нас навіть не здогадується, що фраза про лікувальні властивості сміху має цілком реальні наукові підтвердження. Останнім часом вчені все частіше знаходять докази, що люди, в чиєму житті не вистачає здорового гумору, частіше страждають хронічними хворобами.

Вчені вважають, що сміх, особливо спонтанний, здатний не просто покращувати настрій, а й запобігає найрізноманітнішим захворюванням. Крім того, під час сміху в організмі виробляються речовини, які створюють болезаспокійливий ефект.

Щирий сміх відновлює позитивний емоційний настрій, а також допомагає встановити зв’язок між людьми. Деякі дослідники навіть вважають, що головна функція сміху – об’єднувати людей.

Що відбувається з організмом, коли ми сміємося?

Кожен з нас знає приказку, що сміх – це здоров’я. Але мало хто розуміє, як багато правди міститься в цих словах. Французький невролог Анрі Рубінштейн вивчав сміх протягом багатьох років. У 2003 р він написав книгу “Психосоматика сміху”, де детально описав його вплив на фізіологічні та психологічні процеси в організмі.

Сміх впливає на наші внутрішні органи, покращуючи їх функціонування. Взяти, наприклад, дихальну систему. Коли ми починаємо сміятися, то замість звичного 1 л повітря, вдихаємо приблизно півтора. Чим це добре? Тим, що організм сильніше і швидше насичується киснем.

Під час сміху частішають дихання, частота серцевих скорочень і тимчасово підвищується артеріальний тиск. Завдяки такому ефекту кров швидше циркулює по судинах і організм також швидше збагачується киснем.

Коли ми сміємося, то приводимо в дію ребра і м’язи живота, що, в свою чергу, покращує кровотік з черевної порожнини в напрямку серця.

Коли людина посміхається, активізуються м’язи обличчя. А це чудова профілактика в’ялості шкіри і зморшок.

Крім того, під час сміху в організмі посилюється виробництво ендорфінів, інакше відомих як гормони щастя. Доведено, що ці речовини допомагають полегшити зубний, головний і м’язовий біль.

Сміх розслабляє тіло, знімаючи напругу і стрес. Вчені виявили, що після щирого сміху ще протягом 45 хвилин організм перебуває в стані розслаблення.

До того ж сміх можна розглядати як м’яку і досить специфічну форму фізичної активності. Це своєрідне тренування для м’язів обличчя, грудей, плечей, живота і діафрагми. Виявляється, що 10 хвилин сміху помірної інтенсивності дозволяє спалити близько 50 ккал. Саме тому його іноді його називають «внутрішнім бігом».

Як сміх впливає на людину

Після сміху більшість з нас відчувають себе набагато краще. Чому так відбувається і яким чином веселий настрій може впливати на роботу різних систем і органів людського тіла?

Підвищує больовий поріг

Результати досліджень доводять, що сміх допомагає поліпшити самопочуття людей, що постійно зазнають біль, наприклад, викликаний хронічними хворобами. Результати наукових спостережень дозволили фахівцям зробити висновок, що прояв радості зменшує біль і допомагає легше переносити дискомфорт. Вчені пояснюють цей факт феноменом відволікання. Інакше кажучи, хто сміється, зосереджений на іншому типі відчуттів, забуваючи, що щось заподіює йому біль. Але існує й інша теорія, що пояснює взаємозв’язок між болем і сміхом, що базується на ролі ендорфінів. Так звані гормони щастя діють як натуральне знеболююче, викликаючи при цьому стан легкої ейфорії.

Захищає серце

Сміх покращує роботу серцево-судинної системи, є хорошою профілактикою інфарктів та інших кардіологічних проблем. Фахівці виявили, що сміх має протизапальний ефект, а також захищає кровоносні судини і серцевий м’яз, тим самим перешкоджає розвитку кардіологічних розладів. Механізм захисної функції сміху для кардіо системи поки недостатньо вивчений, але дослідники припускають, що сприятливий вплив досягається за рахунок зменшення сприйнятливості організму до стресу.

Покращує роботу головного мозку

Є свідчення, що радість і сміх покращують роботу головного мозку. Зокрема в мозку людей, що сміються, вивільняється білкова речовина, відома в науці як нейротрофічний фактор, що стимулює зростання нових нейронів і покращує взаємодію між ними.

Під час  вивчення природи сміху вчені також встановили, що різні види цієї емоції активізують різні частини головного мозку. Так, доброзичливий гумор і їдка насмішка пускають у хід абсолютно різні ділянки головного мозку. Іншими словами, будь-який вид сміху – це завжди «розминка» для мозку.

Зміцнює імунітет

Дані деяких наукових досліджень говорять про те, що сміх підвищує опірність організму до інфекцій. Щоб довести цю теорію, вчені провели експеримент за участю двох груп добровольців. Одним запропонували подивитися комедію, іншим – фільм-драму. Після кіносеансу виявилося, що в організмі осіб, що переглянули комедію, підвищилася кількість антитіл, відповідальних за протистояння респіраторним інфекціям.

Теорію впливу позитивних емоцій на імунітет підтвердили результати і інших наукових експериментів. Цього разу вчені знайшли підтвердження, що 60 хвилин щирого сміху допомагають поліпшити роботу імунної системи протягом наступних 12 годин.

Нормалізує рівень цукру

Під час сміху в крові зменшується кількість цукру, підвищується толерантність до глюкози, що вельми корисно для осіб з діабетом. Навпаки, негативні емоції, такі як гнів і смуток, ведуть до підвищення глюкози в крові. Сприятливий вплив сміху на показники цукру в крові діабетиків вчені пояснюють посиленням м’язової функції і впливом на ендокринну систему.

Знімає стрес

Стрес називають головною проблемою  нашого часу. Але вчені знайшли спосіб, як ефективно, а головне – приємно боротися з наслідками стресових ситуацій. Фахівці радять просто сміятися. Гумор допомагає створити позитивний настрій і є відмінною «протиотрутою» в стресових ситуаціях. А все тому, що під час сміху в організмі перестають вироблятися гормони стресу.

Підвищує стресостійкість

Стресостійкі люди будь-які невдачі сприймають не як особисту поразку, а як один з етапів на шляху до успіху. Стресостійкість робить людину більш успішною і щасливою. Розвинути цю якість допомагає сміх. Здатність, не засмучуючись, визнавати власні помилки і вміння сміятися над собою допомагають людині легше сприймати стресові ситуації.

Впливає як натуральний антидепресант

Гумор – кращий спосіб вибратися з депресії. Ця емоція впливає на людський організм точно так, як і антидепресанти. Сміх активізує вивільнення серотоніну (інша назва – гормон щастя). Але поки що вчені не можуть з точністю сказати, як довго зберігається антидепресантний вплив сміху на головний мозок.

До речі, побороти депресію допоможе не тільки щирий, але і вимушений сміх (коли людина посміхається без особливого бажання). Виявляється, навіть такий «примусовий» сміх сприяє викиду нейропептидів і дофаміну, які також ведуть до поліпшення настрою.

Крім того, під час сміху в організмі продукуються ендорфіни. Це природні морфіноподібні з’єднання, які підвищують больовий поріг, викликають седативний ефект і почуття легкої ейфорії. І це пояснює, чому після сміху люди зазвичай відчувають себе краще.

Покращує психічне здоров’я

Сміх допомагає людині відчувати себе добре, але що важливо, це відчуття досить довго зберігається навіть після того, як сміх вщухає. Гумор допомагає зберігати оптимізм у складних життєвих ситуаціях. Це більше, ніж просто розрядка від смутку і болю. Він допомагає знайти в собі силу і сміливість протистояти життєвим труднощам. У найважчі часи навіть вимушена посмішка допомагає поліпшити настрій.

Людина просто не здатна відчувати занепокоєння, злість або смуток, коли сміється. Сміх викликає приплив енергії і сприяє підвищенню концентрації. А не так давно дослідники виявили ще один вельми цікавий факт. Виявляється, крізь призму сміху людина може розглянути проблему в більш реалістичному світлі. Саме тому багато психологів радять посміятися над проблемою, після чого вона не буде здаватися настільки страшною і нерозв’язною. Ну і звичайно ж, доброзичливий гумор допомагає вирішувати конфліктні ситуації і налаштовує співрозмовника на більш доброзичливе спілкування.

Всім гарного настрою!

За матеріалами HealtthFpple

Немає коментарів:

Дописати коментар

  Рекомендації батькам по корекції тривожності дітей   У роботі з дітьми з тривожністю необхідно •    Постійно  підбадьорювати ,заохочувати ...