середа, 31 січня 2024 р.

 Техніки вивільнення від небажаних емоцій

Дуже часто нас долають негативні стани, які поглинають нас і забирають багато енергії.

Ненависть, агресія, злість, роздратування та інше.

Кожна людина має повне моральне право, відчувати їх у тих чи інших ситуаціях, але дуже важливо пам'ятати, що будь-які емоції низької вібрації притягають у наше життя події низьких вібрацій.

Не варто придушувати в собі ці емоції, але при цьому також не варто і виплескувати їх на інших людей.

Важливо знайти екологічний спосіб, що допоможе прожити весь спектр почуттів. Пригнічена всередині емоція рано чи пізно вирватися в зовнішній світ, і найчастіше на тих людей, які не мають до неї жодного стосунку.

Техніки:

  • У момент нападу негативу, беремо листок та ручку або відкриваємо нотатки у телефоні та пишемо. Пишемо все, що відчуваємо, переживаємо, думаємо. Не соромтеся і не обмежуйте себе у виразах. Лист із усім негативом рекомендовано спалити або порвати.
  • Малювання – відмінний спосіб прояву емоцій. Якщо писати не виходить – малюємо. Малюнок не вимагає від вас жодних додаткових навичок, малюємо те, що відчуваємо. Якщо хочете ручкою розірвати лист – рвемо. Головне, щоб весь негатив вийшов на папір. Можна використовувати техніку нейрографіка (уроки ви знайдете в YouTube: Нейрографіка. Асо. Викид та інші). Жодних обмежень в самовираженні не існує.
  • Крик – чудовий спосіб звільнення від негативу. Важливо: кричимо не на людей, а у простір. Можна стати десь у будинку, на вулиці, у полі, в машині – місце не має значення, головне, щоб ви почували себе комфортно і готові були звільнитися за допомогою крику. Якщо кричимо вдома, бажано заздалегідь попередити рідних, що зараз буде відбуватися.
  • Спорт – відмінний спосіб не лише підтримати тіло у фізичній формі, а й позбавитися від негативних емоцій. Під час фізичної активності, організм виштовхує гормон стресу з крові та стимулює вироблення ендорфіну, гормонів щастя, таким чином, спорт не дозволяє негативним емоціям керувати нашим життям і допомагає позбутися їх.
  • Гнів, злість – рекомендовано займатися бойовими видами спорту, або просто побити грушу.
  • Смуток, нудьга – рекомендований біг, присідання, віджимання, можливо групові види спорту, такі як баскетбол, волейбол.

Дозволяйте собі прожити емоцію, звільнити себе від негативу, але зробите це екологічно, не розповсюджуючи негатив далі.

Даруючи спокій кожному, здобуваємо мир!

Джерело https://www.google.com/search?q

 

ІГРИ, ЯКІ ДОПОМАГАЮТЬ ДІТЯМ ПОДОЛАТИ СТРАХ

Малюємо страх. (з 5 років)
Дитині можна запропонувати намалювати на альбомному аркуші паперу свій страх. По ходу малювання задаються питання, які спонукають її розвивати сюжет малюнка, збагачувати палітру використовуваних колірних тонів. Якщо питання не допомагають досягти цього результату, то даються прямі вказівки: «Давай поряд з будинком намалюємо хлопчика, який вийшов погуляти», «Давай зробимо одяг яскравим, різнобарвним» і т. д. Завдання полягає в якомога більш деталізованому розгортанні сюжету, підвищенні і яскравості кольору, виразності колірних поєднань, використанні широкої різноманітності колірних тонів. Дитину потрібно розпитати про те, що вона намалювала, таким чином познайомившись зі своїм страхом (дізнатись його слабкі і сильні сторони). Вкінці запитати: «А що тепер хочеш з ним зробити?»

✔Малюємо веселку сили.
На альбомному аркуші паперу дитині пропонується намалювати веселку за допомогою пластиліну. Спочатку слід підготувати з різних шматків пластиліну кольорові кульки. Потім потрібно запропонувати дитині розмазати кульки пластиліну по аркушу паперу, повторюючи вголос: «Я сильний», «Я сміливий». Можна сказати дитині, що коли їй знадобиться сила і захист, вона може згадати цю веселку.

✔Складаємо казку.
Можна скласти казку разом з дитиною про чарівну скриню, на дні якої лежить те, що завжди перемагає різні страхи. Цей предмет дитина повинна придумати сама і намалювати його на аркуші паперу.

✔Майструємо будинок для страху.
Запропонуйте дитині пару коробок різного розміру і скажіть: «Змайструй будинок для страху і замкни його в ньому». Можна організувати бесіду загалом про цей страх; чи існують шляхи виходу з будиночку; за яких умов…

✔Викидаємо страх.
Дитині пропонується з пластиліну зробити маленьку кульку – це буде страх, потім зробити велику кульку з отвором всередині – це буде темниця. Після чого кульку під назвою «страх» посадити до в’язниці, звідки вона не зможе вибратися на волю. Потім дитина може викинути зроблену кульку у відро для сміття, промовляючи при цьому: «Я викидаю страх і більше не боюся».

✔Відпускаємо страх.
Надуйте різнокольорові повітряні кульки разом з дитиною, запропонуйте їй вибрати одну або кілька кульок її улюбленого кольору, потім відпустіть кульки в небо, повторюючи при цьому: «Повітряна кулька, відлітай і страх мій забирай». Повторювати кілька разів, поки куля не підніметься високо в небо. На самій кульці можна намалювати страх.

✔Закопуємо страх.
Дитині пропонується зліпити з пластиліну кілька кульок, а потім запитати: «Як цей страх буде називатися?» (Страх шуму, страх темряви і т.д.). Потім запропонуйте дитині на аркуші паперу намалювати сторожа, який охоронятиме страх і не випустить його на волю. Після виконаної роботи запропонуйте малюкові покласти страх в картонну коробочку разом зі сторожем, вийти на вулицю і закопати коробочку в землю.

✔Пальчиковий ляльковий театр.
Розігруйте з дитиною різноманітні сценки, в яких один герой всього боїться, а інші допомагають йому подолати його страх.

✔Затопчемо страх.
На підлозі рекомендується розстелити ватман і запропонувати дитині намалювати на ньому свій страх. Потім у тарілочку потрібно налити пальчикові фарби і запропонувати дитині занурити туди свої ніжки і затоптати свій страх, при цьому промовляючи: «Страх я затопчу, бо відважним бути хочу».

✔Складаємо страшилку.
Психолог починає, а дитина повинна додавати речення або слово. Наприклад: «На вулиці ніч … На нічну прогулянку вийшов величезний собака … Він збирався когось вкусити … і т.д.». Закінчити страшилку необхідно смішно: «Несподівано з неба спустився величезний торт. Собака завиляв своїм хвостом, і всі зрозуміли, що він добрий, і дали йому шматочок торта ».

✔Робимо намисто.
З солоного тіста дитині пропонується накатати багато кульок, пластмасовою спицею зробити в них дірочки. Потім дати їм час трохи підсохнути, після чого покрити їх клеєм з блискітками. Дорослий тримає один край ниточки, а дитина нанизує намистини, примовляючи при цьому: «Я розумний, я сміливий, я добрий, я веселий і т.д.». Потім дитина може одягти ці буси.

✔Справжній герой.
Запитайте у дитини: «Хто такий справжній герой?» Вислухайте відповідь і запитайте: «Як ти думаєш, а у героя є улюблений колір?». Після відповіді дитини запропонуйте їй намалювати щось на папері цього кольору.

Джерело http://autta.org.ua/ua/materials/material/-GRI--YAK--DOPOMAGAYUT-D-TYAM-PODOLATI-STRAH/

 

8 ВПРАВ ДЛЯ РОЗВИТКУ ТВОРЧОГО МИСЛЕННЯ

творче мислення
Завдання 1

Склади якомога більший список речей, які є важкими, твердими і білими (характеристики можна змінювати). Спробуй придумати якомога більше відповідей.

Завдання 2
Придумай якомога більше слів, близьких за значенням до слова ТВЕРДИЙ.

Завдання 3
Потренуйся в «мозковому штурмі» за допомогою олівця й паперу:
«Запиши всі способи, якими ти міг би вдосконалити олівець, щоб зробити його зручнішим для використання. Пам’ятай, що підходять всі відповіді, якщо їх реально здійснити. Створюй свої ідеї у відповідності з твоїм бажанням».

Завдання 4
«Мозковий штурм» стає набагато продуктивнішим, якщо в нього включається декілька чоловік. Утворіть в класі невеликі групи і дайте кожній групі завдання придумати, що можна зробити, комбінуючи такі предмети:
а) пробку і пружинний матрац;
б) порожні пляшки з-під води і губки;
в) м’яч для пінг-понгу, пару труб, метр сталевого дроту.

Завдання 5
Нижче наводиться кілька запитань, на які необхідно відповісти. Зафіксуйте, скільки хвилин витрачається на кожне запитання. Можна або зазначити, на скільки запитань відповідаєте за 3 хвилини, або час відповідей на всі 10 запитань.
«Назвіть якомога більше способів, видів, характеристик:
1. Як може виглядати будівля?
2. Як може гарчати тигр?
3. Як можна відчути холодний вітер?
4. Скількома способами людина може спілкуватися?
5. Як можна відчути кору?
6. Як може пересуватися кінь?
7. Скількома способами можна видавати крик?
8. Скількома способами можна нюхати квіти?
9. Скількома способами можна зробити тісто для піци?
10. Скількома способами може плавати дельфін?»

Завдання 6
Уяви собі надзвичайно довге мовчання. Якби ти був кожним з наступних людей, що б воно тобі нагадало?

Якби я був залізничником.
Якби я був диригентом оркестру.
Якби я була класним керівником.
Якби я був конструктором.
Якби я був на рятувальному плоту в морі.
Якби я був первісною людиною.
Якби я була моєю мамою.
Якби я був космонавтом.
Якщо я є самим собою ».

Завдання 7
Придумай принаймні 30 способів використання звичайної цеглини, окрім будівництва будівель.

Завдання 8
Назви 5 винаходів, які могли б вдосконалити світ, крім тих, що вже винайдені.
Придумай кілька кращих способів збору сміття для того, щоб уникнути непривабливості сміттєвих відер і контейнерів на обочинах.

Джерело https://dytpsyholog.com/2015/06/12/

 П'ять вправ для розвитку креативного мислення

Як навчити мислити поза шаблонами

Що відрізняє успішну людину від пересічної – хороша пам'ять, знання, досвід? Навряд чи! Звісно, усе це важливо, однак у нинішньому швидкоплинному світі на перший план виходять зовсім інші якості. Знання та досвід – важливі, однак зважаючи на те, що зараз практично будь-яку інформацію можна знайти у мережі інтернет в кілька кліків, їх замало. Значно важливіші кмітливість та креативність.

Уміння нестандартно мислити та вирішувати повсякденні завдання поза шаблоном – запорука успішності. Саме напрацюванню цих навичок сучасна школа має приділяти додаткову увагу.

Пропонуємо кілька вправ, які обов'язково стануть у пригоді, як для роботи зі школярами, так і для розвитку власних творчих навичок.

Вправа «Навпаки»

Подібне систематичне тренування привчає мозок аналізувати інформацію поза звичним шаблоном. Ця навичка допомагає швидко знаходити альтернативні способи вирішення проблемних ситуацій у разі їхнього виникнення.

Принцип виконання: Спершу запропонуйте учням читати певні слова, фрази, а згодом і речення навпаки. Потім підвищить складність та запропонуйте визначити на слух слова, сказані вами навпаки.

Для поступового напрацювання навички можна виконувати вправу в кілька етапів, поступово підвищуючи її складність.

Вправа «Перестановка літер»

Виконуючи подібні вправи можна напрацювати навичку швидко знаходити прихований сенс та зчитувати значення, що здаються незрозумілими на перший погляд.

Принцип виконання: Запропонуйте учням уважно поглянути на безладну перестановку літер та назвати змістовне слово.

Анаграми можна створювати як власноруч, так і за допомогою спеціального  безкоштовного генератора. Використання електронного генератора для створення заготовок для учнів дозволить суттєво зекономити ваш час, а також вбереже від допущення помилок через неуважність.

Через певний час можна запропоновувати учням розшифровувати цілий текст, що складений за принципом анаграм. Наприклад ось так:

Різновид подібних завдань – філворди. Їхній сенс полягає у тому, щоб виокремити із суцільних букв окремі слова.

Наприклад:

Філворди, також як і анаграми, можна створювати як власноруч, так і за допомогою спеціального безкоштовного генератора.

Вправа «Я художник, я так бачу»

Ця вправа розвиває фантазію, а також навичку бачите незвичне у буденному.

Принцип виконання: Запропонуйте учням зобразити певні абстрактні слова, зміст певних понять чи термінів та пояснити сенс власної ілюстрації.

Таку вправу можна провести у якості змагання між окремими групами учнів. Завдання школярів – створити ілюстрацію найбільш влучну за змістом, а також відгадати, що саме зобразила команда суперників.

Вправа «Як пов'язати несумісне»

Ця вправа розвиває навичку вигадувати нестандартні ідеї.

Принцип виконання: Надайте учням будь-які два слова, які жодним чином не пов'язані між собою на перший погляд.  Запропонуйте вигадати по 3 ознаки подібности та відмінності між ними, а також скласти кілька змістовних речень, в яких ці обидва слова обов'язково фігуруватимуть.

Наприклад, оберемо слова «камінь» та «ножиці». Відмінності – ножиці завжди мають чітку форму та конфігурацію, а камінь ні; при нагріванні ножиці остигають швидко, а камінь повільно; ножиці створені штучно, а камінь зазвичай має природне походження.

Подібне – обидва предмети можна використовувати як знаряддя праці; ножиці створені з металу, якщо камінь – магматична порода, то з нього також можна виплавити метал; при їхній взаємодії можна трансформувати будь-який з цих двох предметів.

Речення: «Наталя сиділа на камені на березі моря та старанно вирізала малюнки із журналу». «Ножиці геть затупилися, тому Сергій їх погострив спеціальним каменем» та інше.

Вправа «А що було б…»

Ця вправа дозволяє напрацювати вміння сприймання та аналізу інформації поза звичних меж. ЇЇ використання активізує творче мислення та фантазію.

Таку вправу можна виконувати індивідуально, в парах, групами у процесі змагання, а також у форматі «мозкового штурму» для учнів усього класу.

Принцип виконання: Запропонуйте школярам пофантазувати, щоб було, якби звичні процеси та явищі були влаштовані зовсім по-іншому.

Наприклад, уявімо ситуацію, якби люди вміли літати; як би змінився наш світ, якби не було сили тяжіння; як би вплинула на наше повсякденне життя здатність мозку запам'ятовувати та відтворювати абсолютно все, що відбувалося з кожним із нас протягом усього життя та інше.


Креативне мислення – не вроджена особливість обраних. Перш за все, це навичка, яку доклавши відповідних зусиль, може розвинути кожен!

Джерело https://vseosvita.ua/news/piat-vprav-dlia-rozvytku-kreatyvnoho-myslennia-52180.html

вівторок, 30 січня 2024 р.

 

10 речей, які потрібно зробити, якщо ви нічого не хочете робити

Інколи відчувати, що ви не хочете нічого робити – нормально.

Часто апатію (тривалу втрату інтересу) або ангедонію (нездатність отримувати задоволення від дій, які зазвичай подобаються) спричиняє стрес або надмірне навантаження, тому вам потрібно розслабитися.

Прийміть це

Іноді небажання що-небудь робити – це спосіб, в який ваші тіло та розум просять перерви.

Якщо ви останнім часом доводите себе до межі, прислухайтеся до цього заклику, бо інакше ви можете вигоріти.

Співчуття до себе є ключовим у цій ситуації. Визнайте, що ви важко працюєте, а потім дозвольте собі трохи відпочити. 

Виспіться, проскрольте улюблену соцмережу або полежіть калачиком під ковдрою із домашніми тваринами – робіть все, що вам здається легким і розслабляючим.

Вийдіть на вулицю

Невелика фізична активність на вулиці, навіть якщо це всього лише 10-хвилинна прогулянка навколо кварталу, може допомогти підняти настрій. Навіть якщо ви просто сидите на лавці на природі.

Зміна оточення може допомогти мотивувати вас зайнятися чимось іншим, наприклад, зайнятися спортом чи повернутися до роботи. 

Розберіться зі своїми емоціями

Вивчення вашого емоційного стану може пролити світло на те, чому ви нічого не хочете робити. Це особливо корисно, якщо ви не хочете нічого робити уже декілька днів.

Запитайте себе, чи відчуваєте ви:

  • занепокоєння, неспокій або нервозність,
  • злість або розчарованість,
  • сум або самотність,
  • безнадійність,
  • відстороненість.

Будь-яка з перерахованих вище емоцій може негативно вплинути на ваш стан.

Якщо ви відчуваєте щось із перерахованого вище, спробуйте зрозуміти, чому. Ви відчуваєте занепокоєння через зміни на роботі? Вас засмучують новини?

Визначені причини емоцій можуть допомогти вам або знайти можливі рішення, або визнати, що певні речі – поза вашим контролем.

Медитуйте

Звичайно, медитувати – це вже треба щось робити. 

Це не завжди легко, особливо спочатку. Але це допоможе вам краще зрозуміти всі ваші емоції, краще помічати їх і приймати, не засуджуючи себе.

Чи готові спробувати? Ось, як почати.

Зверніться до друга

Якщо ви не хочете нічого робити, вам може допомогти розмова з другом. Але майте на увазі, що різні люди можуть намагатися допомогти по-різному, тому зверніться до того, хто підходить для вашої ситуації.

Слухайте музику

Музика може допомогти заповнити тишу і дати вам можливість пороздумувати, коли не хочеться нічого робити.

Також улюблена музика може заспокоїти вас або зарядити енергією (залежить від того, що саме ви полюбляєте). 

Деякі дослідження також показують, що музика може допомогти зменшити біль та симптоми депресії.

Спробуйте виконати нескладну роботу

Можливо, ви не хочете нічого робити, бо на вас чекає багато неприємних або нудних справ. Якщо вони накопичуються, думка про те, що з ними треба впоратися, може особливо лякати.

Спробуйте скласти список всього, що вам потрібно зробити. Потім розташуйте справи за пріоритетом – що потрібно зробити якомога швидше? А що може почекати до наступного тижня чи місяця? 

Виберіть щось легке або пріоритетне і зробіть його своїм завданням на день, навіть якщо це займе у вас всього 20 хвилин. Це може допомогти вирватися з колії безсилля і повернути на правильний шлях.

Як тільки ви закінчите, викресліть виконану зі свого списку справу і дозвольте собі розслабитися до кінця дня.

Дізнайтеся про свої потреби

Якщо ви не задовольняєте свої фізичні або емоційні потреби, ви можете погано почуватися.

Поставте собі наступні запитання:

  • Я хочу пити?
  • Мені потрібно поїсти?
  • Чи потрібно мені ще поспати?
  • Щось мене засмучує або напружує?
  • Мені потрібно побути на самоті чи з людьми?

Якщо ви бачите, що якісь ваші потреби "не закриті", спробуйте вирішити їх. 

Складіть розклад

Якщо ви помічаєте, що часто нічого не хочете робити, і вам постійно важко виконувати домашні справи й інші обов'язки, розклад може допомогти.

Можливо, ви вже використовуєте планувальник, щоб записувати важливі завдання або зустрічі, але чіткий графік може допомогти вам скласти план того, що робити, коли вам не хочеться нічого робити.

Вам не потрібно розраховувати кожну хвилину свого дня (якщо це не допомагає), спробуйте розрахувати час для:

Також виділяйте час для занять, які вам подобаються, і для проведення часу з близькими.

Постарайтеся не бути занадто суворими до себе, якщо повністю не можете дотримуватися цього графіку. Це – нормально.

Почитайте (або послухайте) книгу

Іноді справді нормально нічого не робити. Але якщо ви відчуваєте почуття провини через те, що "витрачаєте час даремно", книга може допомогти відчути себе продуктивним, особливо якщо це науково-популярна книга на тему, про яку ви хочете дізнатися більше.

Якщо ви відчуваєте, що у вас занадто мало енергії, щоб навіть тримати книжку (таке трапляється), спробуйте послухати аудіокнигу. 

Джерело https://life.pravda.com.ua/society/2021/03/13/244229/

 

Як допомогти дитині справитися із стресом?

Надмірний стрес може вплинути на те, як дитина думає, діє і відчуває, а також погіршити здоров’я дитини. Для того, щоб стресова подія не спричинила руйнівних змін в організмі та психіці, необхідно вчасно розпізнавати його та захистити дитину.

Стрес – невіддільна частина нашого життя. Стрес може бути викликаний позитивними змінами, такими як початок цікавої діяльності, проте найчастіше причиною є негативні зміни, такі як хвороба або смерть у сім’ї.

Дитячий стрес може бути присутнім у будь-якій ситуації, яка вимагає від дитини змін та пристосування (адаптації). Ви можете допомогти своїй дитині, навчившись розпізнавати різні ознаки стресу та як справлятися з ним.

Причини стресу

Діти можуть відчувати надмірне хвилювання, негативні переживання навіть через нетривале розлучення з батьками, вікові кризи, навантаження в школі, соціальний тиск від однолітків, хвороби або так звані зовнішні чинники. Проте стрес може бути спричинений невідповідністю між тим, що, на нашу думку, маємо робити, та тим, що насправді нам під силу зробити.

Отож, найчастіші причини стресу в дітей:

  • переживання про шкільні завдання чи оцінки;
  • надмір активностей, таких як школа, гуртки чи спорт;
  • проблеми з друзями, знущання або тиск у колі однолітків;
  • зміна школи, переїзд в інше місто;
  • негативні думки про себе, проблеми з самооцінкою;
  • статеве дозрівання;
  • конфлікти в сім'ї;
  • розлучення батьків;
  • смерть близьких;
  • фінансові проблеми в сім'ї;
  • проживання в небезпечному будинку чи мікрорайоні.

Симптоми стресу в дітей

Фізичні симптоми можуть включати:

  • зниження апетиту, інші зміни в харчових звичках;
  • головний біль;
  • нетримання сечі;
  • порушення сну;
  • жахіття у сні;
  • розлад шлунку або невиразний біль у животі;
  • інші симптоми без будь-яких захворювань.

Емоційні або поведінкові симптоми стресу в дитини можуть включати:

  • Тривога, занепокоєння.
  • Нездатність розслабитися.
  • Нові або тривалі страхи (страх темряви, страх залишитися на самоті, страх перед незнайомцями).
  • Дитина чіпляється, не хоче випускати дорослого з поля зору.
  • Гнів, плач, ниття, дратівливість, що змінюють один одне.
  • Дитина погано контролює емоції.
  • Агресивна або вперта поведінка.
  • Повернення до поведінки, властивої в молодшому дитячому віці, наприклад, смоктання пальців.
  • Дитина не хоче брати участь у сімейних чи шкільних заходах.
  • Поганий настрій.
  • Діти та підлітки, що перебувають у стані стресу, можуть бути більш впертими або сперечатися більше, ніж зазвичай.
  • Раптові зміни в поведінці: маленька дитина, яка раніше добре слухала, раптово починає капризувати. Колись активний підліток тепер не хоче виходити з дому.
  • Проблеми зі сном: дитина або підліток може скаржитися на постійну втому, сон триваліший, аніж зазвичай, або проблеми із засипанням вночі.
  • Нехтування обов’язками: підліток раптом кидає м’яч на домашнє завдання, забуває про зобов’язання або починає зволікати більше, ніж зазвичай.
  • Зміни в харчуванні: вживання занадто багато або занадто мало їжі може бути реакцією на стрес.
  • Діти, які відчувають стрес, часто повідомляють про головні болі або болі в животі і можуть часто відвідувати кабінет шкільної медсестри, частіше хворіти.

Як батьки можуть допомогти дітям під час стресу

  • Забезпечте безпечне, надійне житло.
  • Дотримуйтеся сімейної рутини: вечеря, спільний перегляд кінофільму, вчасно лягайте спати.
  • Будьте взірцем для наслідування. Дитина дивиться на вас як на взірець здорової поведінки. Зробіть усе можливе, щоби тримати власний стрес під контролем.
  • Будьте обережні, які телевізійні програми, книги та ігри дивляться, читають і грають маленькі діти. Передачі новин, шоу або ігри з насильством можуть викликати страх і занепокоєння.
  • Інформуйте свою дитину про очікувані зміни, наприклад, щодо роботи чи переїзду.
  • Проводьте спокійний, невимушений час зі своїми дітьми.
  • Навчіться слухати. Слухайте свою дитину, не критикуючи, працюйте зі своєю дитиною, щоби допомогти їй зрозуміти і вирішити те, що її засмучує.
  • Розвивайте у дитини почуття власної гідності. Використовуйте винагороди, а не покарання. Намагайтеся залучати дитину до діяльності, де вона може досягти успіху.
  • Дайте дитині можливість робити вибір і мати певний контроль над своїм життям. Що більше ваша дитина відчуватиме, що вона контролює ситуацію, то краще реагуватиме на стрес.
  • Заохочуйте до фізичної активності.
  • Зверніться за допомогою або порадою до лікаря, консультанта чи терапевта, коли ознаки стресу не зменшуються або не зникають.

Аби дитина краще переносила стресову ситуацію, варто звернути особливу увагу на якість харчування (вчасна, тепла і поживна їжа), а також до відновлення навичок гігієни і режиму дня (дитина повинна добре і достатньо спати, виходити на прогулянку, виконувати посильну роботу). Дитині слід мати свій простір, де вона може спокійно побути на самоті.

Корисно долучати дитину до малювання, ліплення чи інших творчих активностей. Навчіться гратися з дитиною в настільні ігри. Заохочуйте дитину до ігор на свіжому повітрі, наприклад, катання на ковзанах чи бадмінтону. Натомість контролюйте час перегляду телевізора й комп’ютерних ігор.

Щодня виділіть час для дитини, коли ви повністю відкриті до спілкування, доступні на вимогу. Не примушуйте дитину спілкуватися з вами без її готовності поділитися з вами своїми переживаннями. Якщо дитина здатна зрозуміти, ви можете розповісти по ваші переживання та способи виходу зі складної ситуації. Запропонуйте дитині вести власний щоденник.

Якщо дитина прийшла зі школи із зіпсованим, розірваним одягом, дізнайтеся, чи не стала вона жертвою знущань (булінгу). Інколи булінг можна запідозрити, якщо ваша дитина раптом не хоче йти до школи або ви зауважили ознаки агресії до молодших дітей чи тварин. Булінг – це проблема, яку треба розв’язувати спільно із вчителем та шкільним психологом.

Насправді найкраще, що ви можете зробити для захисту дитини від стресу, це бути поруч.

Джерело https://apteka-ds.com.ua/blog-item/yak-dopomohty-dytyni-spravytysia-iz-stresom

 

Як розпізнати ризик суїциду в підлітків

Ознаки пресуїцидального синдрому, які допоможуть батькам вчасно врятувати свою дитину

Як розпізнати ризик суїциду в підлітків

У підлітковому віці дитина переживає бурхливий емоційний період. Етап становлення її окремої й незалежної особистості рясніє перепадами настрою й дуже часто містить суїцидальні думки. Як розпізнати, що дитина планує розлучитися з життям, перш ніж стане занадто пізно?

Думки про самогубство, на диво, виникають у дуже великої кількості підлітків. За підрахунками дослідників, етап планування суїциду переживає практично кожна четверта дитина. На жаль, якщо ми не розпізнаємо ознак самогубства, яке насувається, або якщо батьки недооцінять помічених ними симптомів суїцидальних намірів, це може призвести до трагедії. То ж яка поведінка дитини може свідчити про ризик суїциду?

Невід'ємним елементом стану, супутнього формуванню суїцидальної поведінки, є пресуїцидальний синдром. Його симптоми досить помітні для уважного спостерігача, ігнорувати їх у жодному разі не можна. Тривожними для батьків повинні бути такі ситуації:

  • розмови про самогубство – якщо підліток каже про самогубство, то це не просто «такі собі роздуми». Такий симптом, безумовно, не можна недооцінювати. Найчастіше прихованою причиною розмов про самогубство є крик про допомогу, бажання звернути на себе увагу. Якщо цього не зробити і проігнорувати дитину, вона більше не знайде у своєму арсеналі інструментів якогось іншого способу звернути увагу на себе і свою проблему. У результаті, може зробити суїцидальну спробу;
  • розмови про суїцидальні думки в однолітків, подруг або однокласників – іноді дитина не каже про самогубство прямо. Вона може розповісти про чужі наміри розлучитися з життям. Така поведінка може завуальовуватися розмовою, а іноді й бути ризикованою, оскільки сильний емоційний зв'язок підлітка з однолітками може сіяти небезпечне «насіння» в їхньому співтоваристві;
  • надмірна самокритика й переживання із приводу своїх поразок і невдач – дуже низька самооцінка підлітка, бачення джерела всіх проблем у самому собі, які показують, що дитина почуває себе нікчемною, нічого не вартою й не бачить шансів змінити цю ситуацію, – це також застережливий сигнал. Перед суїцидом завжди відбувається звуження свідомості, яке призводить до того, що майбутній самогубець просто не бачить іншого виходу із ситуації, окрім як піти із життя;
  • захоплення кумирами, які вчинили самогубство, – батьки повинні бути особливо уважними в тих ситуаціях, в яких кумир дитини (музична зірка, медійне обличчя, актор/актриса кіно) позбавив себе життя. Після кожного самогубства зірки з'являється так званий синдром Вертера, тобто підвищена кількість самогубств серед шанувальників (фанатів) свого кумира;
  • прослуховування «похмурої» музики, читання літератури, сюжети якої, так чи інакше торкаються теми суїциду, теж можуть свідчити про зацікавленість смертю й самогубством;
  • раздарювання важливих речей друзям або своїй сім'ї. Протягом дуже короткого періоду до суїциду дитина намагається «попрощатися» зі своєю сім'єю та друзями. Попередженням повинні служити ситуації, коли підліток віддає свої особисті дрібнички й ті речі, яких ще кілька тижнів тому за жодні скарби світу не позбувся би;
  • соціальна ізоляція – період дорослішання – це період інтенсивного спілкування. Відсутність друзів і практично повне соціальне відчуження дитини можуть бути важливим симптомом. Якщо вона цілими днями не виходить з дому, ні з ким не зустрічається, ні про кого не розповідає, варто звернути увагу на присутність інших симптомів наявності суїцидальних думок;
  • депресивний стан – печаль, зниження енергетичного потенціалу, утрата апетиту, надмірна сонливість та інші симптоми депресії завжди повинні викликати більшу настороженість батьків і готовність прийти на допомогу своїй дитині.

  • Джерело https://childdevelop.com.ua/articles/psychology/266/

 Через війну гучні звуки можуть асоціюватись з вибухами.

Україна живе в умовах повномасштабного вторгнення Росії, під час якого багато жителів нашої країни стали свідками бойових дій, вибухів та атак ворога. Люди, які пережили такі страшні події, часто бояться гучних звуків, навіть якщо вони перебувають у безпечному місці. Лякати може, наприклад, звук закриття дверей, шафи у домі.

Джерелом неприємних переживань може стати і гроза. Природне явище, що у мирний час може пройти абсолютно непоміченим, під час війни викликає занепокоєння. Удари блискавки та грому сприймаються як вибухи. У таких умовах важливо розібратися з тим, як перестати боятися грому і блискавок і постаратися повернутися до повноцінного життя, навіть переживши щось таке жахливе, як війна.

Так, перед грозою варто подивитися на небо, сказати дитині або навіть самому собі, що по ньому рухаються хмари, які можуть бути грозовими, може бути злива. А під час зливи часто бувають грім та блискавка. Це не вибухи, ми (я) у безпеці. Звук може нагадувати вибух, але це лише грім.

НРеобхідно взяти під контроль, перехопити активність префронтальної кори головного мозку, активність лімбічної системи. Так, з дітьми можна голосно рахувати, скільки часу пройшло між спалахом блискавки та ударом грому.

Під час звуку грому можна голосно плескати в долоні та кричати «Ура!». А можна пограти «в ловців блискавок» і, знаходячись вдома, вдавати, що ловиш блискавку в складені човником долоні.

В даний час припустимо також уявляти, що удар блискавки перенаправляється на техніку ворога.

Як ще впоратися зі страхом грози

Щоб перестати боятися грому і блискавок, підійдуть і загальні рекомендації тим, хто боїться грози.

Так, варто поділитися своїми страхами з друзями та близькими, довіритися їм. Якщо вони кажуть, що це просто гроза, нічого страшного не відбувається, це не вибухи, треба спробувати повірити і заспокоїтися.

Можна також постаратися відволіктися від гучних звуків і світла від блискавок. Можна зайнятися якоюсь улюбленою справою: почитати книгу, подивитись телевізор, послухати музику. Можна також скласти список пісень, які ви любите, та вмикати їх собі під час грози, щоб заспокоїтися.

Якщо через страх серце починає швидше битися, потрібно глибоко і рівномірно дихати, вдихати через ніс і видихати через рот.

Джерело https://zn.ua/ukr/TECHNOLOGIES/hroza-pid-chas-vijni-jak-perestati-bojatisja-hromu-ta-bliskavok.html

понеділок, 29 січня 2024 р.

 

5 психологічних мультфільмів для всієї родини, що порадують під час війни


Перегляд гарного мультиплікаційного фільму здатен побудувати в уяві дитини здорові моделі поведінки та відповісти на запитання, які вона самостійно не може сформулювати. Аби донести найважливіше, психологи створюють терапевтичні легенди та казки, а частину цих історій беруть за основу під час створення мультків. Ось деякі з них.

5 психологічних мультфільмів для всієї родини, що порадують під час війни
1. КОКО (COCO, 2017), 7+
 
“Коко” – це мультфільм про зв’язок поколінь та наші взаємовідносини у сім’ї. Чи знали ви, що наші традиції також відносяться до сфери контактів? Так, притримуючись ритуалів, традиційних у культурі свят, ми відновлюємо зв’язок з нашими пращурами.
 
У центрі сюжету цього мультфільму розкривається історія хлопчика Мігеля, який воліє стати музикантом, як і його прадід. Сім’я Мігеля не в захваті від такого захоплення хлопця, адже у родині вважається, що музика приносить лише нещастя.
 
Бажаючи познайомитися зі своїм кумиром Ернесто де ла Крузом, Мігель потрапляє у Країну Мертвих в той час, коли його близькі на Землі відзначають свято вшанування померлих душ.
 
Цей мультик розповість про те, як йти за своєю мрією, не зраджувати собі та водночас залишатися частиною своєї родини.
 
2. ДУМКАМИ НАВИВОРІТ (INSIDE OUT, 2015), 3+
 
Мультфільм знайомить юних глядачів з п’ятьма базовими емоціями: Радістю, Печаллю, Гнівом, Відразою та Страхом. Взаємодія між ними розгортається в голові дівчинки Райлі, яка за рішенням батьків була змушена залишити звичне життя в Міннесоті на переїхати до Сан-Франциско, де пішла до нової школи.
 
Мультфільм навчає емоційній грамотності та допомагає розібратися з функціями почуттів.
 
3. ДУША (SOUL, 2020), 6+
 
Мультфільм піднімає питання життя та смерті, а також розкриває тему нашого призначення на Землі. Головними героями стрічки є музикант Джо та ненароджена Душа №22, які знайомляться після того, як із Джо трапляється нещасний випадок і він потрапляє в потойбічний світ.
 
Джо дуже прагне повернутися назад на Землю та втілити в життя свою мрію стати відомим джазовим виконавцем, однак за правилами Всесвіту він може або стати наставником для ще ненароджених душ дітей або остаточно померти. 22 – навпроти, не розуміє сенсу земного життя і в жодному разі не хоче опинитися серед людей. Її думка змінюється, коли вона починає розуміти задоволення, що можна відчути лише перебуваючи в Тілі, та випадково, знаходячись в тілі Джо, запалює в собі Іскру – захоплення музикою.
 
Не розкриваючи до кінця сюжету, хочемо сказати, що він знайшов своє продовження у другій частині мультиплікаційної стрічки – “22 проти Землі”
 
4. ДРАКОН БАЖАНЬ (WISH DRAGON, 2021), 8+
 
У стрічці розповідається про життя звичайного школяра Діна з бідного китайського кварталу, який несподівано зустрічає Рожевого Дракона (Дракона Бажань). У Діна є лише одна мрія – знову наблизитися до подруги свого дитинства, яка наразі є дочкою успішного бізнесмена та належить до елітного прошарку суспільства. Дракон Бажань не закохує людей, але й йому невідоме почуття дружби, якого його вчить Дін.
 
Ця історія про цінності: що є важливішим гроші чи теплі відносини? Що нас визначає в житті та робить тим, ким ми є?
 
5. БАЛЕРИНА (BALLERINA, 2016), 6+
 
Мультфільм про те, як незламний дух та віра в себе приводить до перемоги. Історія про дівчинку Феліс, яка попри відсутність належного тренування мріє стати професійною балериною. Разом зі своїм другом Віктором вона втікає з будинку маляти та вирушає до Парижу прямісінько до Гранд-опери, де зустрічає Одетту, балерину в минулому, яка вирішує допомогти Феліс втілити її мрію в життя.
 
Мультфільм захоплює своїм сюжетом та прекрасною хореографією, анімація якої була змальована з перформансу двох артистів балету — Орелі Дюпон та Джеремі Белінгарда.
 
Якщо ваша дитина мріє про якісь досягнення, покажіть їй цю стрічку: у ній добре розкрито, як рух до великої мети складається з маленьких кроків, сили духу та наполегливості.
Джерело https://bigkyiv.com.ua/5-psyhologichnyh-multfilmiv-dlya-vsiyeyi-rodyny-shho-poraduyut-pid-chas-vijny/

  Рекомендації батькам по корекції тривожності дітей   У роботі з дітьми з тривожністю необхідно •    Постійно  підбадьорювати ,заохочувати ...