четвер, 1 лютого 2024 р.

 Тест для дітей - "Моє життя в школі "

Якщо дитина відвідує дитячий садок, то в старших групах вона вже зможе розібратися в настроях цих чоловічків і вступити з вами в гру. Тут ви можете міняти питання: Який чоловічок всім допомагає? Який чоловічок всіх ображає? .... Часто діти починають називати чоловічків по іменах. Тоді вам стає зрозуміло - чим живе дитина.
Уважно розглянь цих веселих чоловічків.
1. На якого чоловічка ти схожий зазвичай? (Постав на ньому цифру 1 і на інших став ту цифру, на яке питання ти відповідаєш, на чоловічка може бути 2 цифри з різних питань.)
2. На якого чоловічка ти схожа сьогодні?
3. На якого чоловічка або чоловічків схожі твої друзі?
4. Чи є тут чоловічки, схожі на твоїх вчителів?
5. До якого чоловічка тобі приємно підійти?
6. Якого чоловічка ти б побоювалася?
7.Який чоловічок схожий на того, який підводив тебе?
8. Який зможе тебе зрозуміти і допомогти?
9. Якого чоловічка тобі шкода?
10. Який чоловічок усіма командує?
11. Хотілося б тобі тут домалювати свого чоловічка? Ти можеш зробити це.
Ці питання можна розширити, перенести їх не тільки на шкільні відносини, але і на сім'ю.


Джерело https://www.facebook.com/dytyachyjpsyholog/posts/1251435685052697/












 

Як підтримати підлітка у кризовій ситуації?

Говоріть і слухайте. Знаходьте час та уважно слухайте розповіді дітей про те, що вони відчувають і думають. Роз’ясніть відомі вам факти та надавайте дітям правдиву інформацію (з урахуванням вікових особливостей) про ситуацію, в якій опинилася країна в цілому та ваша родина, зокрема.
 
🔹 Дозвольте емоціям бути. Розповідайте про свої почуття та поясніть дитині, що боятися, переживати, плакати – це нормально. Проте надалі важливо стабілізуватися і відволіктися буденними справами настільки, наскільки це можливо.
 
🔹 Плануйте майбутнє. Мрійте та плануйте разом, обговорюйте з підлітками, що ви зробите одразу, як настане мир. Такі роздуми та розмови надихають і стабілізують.
 
🔹 Обіймайтеся. Обіймайте свого підлітка та інших членів сім’ї не менше 8 разів на день. Тактильний контакт вкрай важливий в умовах невизначеності і стресу.
 
🔹 Подивіться разом улюблені фільми. Це можна зробити навіть перебуваючи в укритті. Обирайте життєствердні фільми, які дарують надію, обговорюйте побачене. Нагадуйте дитині, що після найтемнішої ночі настає ранок.
 
🔹 Читайте вголос. Спільне читання вголос дає відчуття захищеності та спокою. Читайте разом книжку, яку ви вже добре знаєте, або нову, до якої ніяк не доходили руки.
 
🔹 Хваліть і робіть акценти на досягненнях дитини. Відмічайте навіть незначні досягнення. Вселяйте підлітку віру у свої сили та пропонуйте підтримку.
 
🔹 Заохочуйте спілкування дитини з однолітками. Для більшості підлітків спілкування з друзями є дуже важливим. Сприяйте цьому, розкажіть дитині, як вона може підтримати друзів, яким важко впоратися з емоціями.
 
🔹 Долучайте підлітків до допомоги іншим. Але робіть це за умов максимальної безпеки. Розкажіть дитині, як саме можна допомогти, підтримати інших, долучайтеся до допомоги разом з нею. Водночас поясніть дитині, що пріоритетом повинна бути її безпека.
 
🔹 Будьте уважними до змін у поведінці дитини. Зверніться за онлайн-консультацією до психолога, якщо стан дитини викликає занепокоєння.
 
Пам’ятайте ❗️ Ви незамінна людина в житті дитини. Ви для неї опора та острівець безпеки. Бути такою людиною можливо лише за умови, що ваш ментальний стан залишається стабільним та стійким.

Джерело https://www.unicef.org/ukraine/stories/how-to-support-a-teen

 

Психологічна техніка "ЛИСТ ГНІВУ"

Психологічна техніка, призначена для роботи з пригніченими почуттями, зокрема - гнівом. Мета - дозволити собі висловити почуття, які колись було заборонено висловлювати. Цей лист не призначений для передачі адресату, він пишеться заради опрацювання та звільнення від негативних почуттів.

Суть її проста і виконується за принципом завершення незакінчених речень, вам потрібно буде їх дописати в абсолютно довільній формі, уявляючи, що ви звертаєтеся до конкретної людини, до якої у вас виникли негативні емоції. Це важливий момент - воно повинно бути адресовано конкретній особі (не хвилюйтеся, це лист залишиться в вашому повному розпорядженні, відправляти і давати його читати нікому не потрібно).

Якщо ви все пропишете від душі, то ефект емоційного очищення гарантований, оскільки в цьому листі задіюється дуже широкий діапазон емоцій, і ви як би «переходите по містку» з одного стану в інший. Отже, закінчіть такі речення, почавши свій лист зі звернення до адресата:

- Мені не подобається…..

- Мене виводить з себе ............

- Мені набридло……………….

- Я не можу…………..

- Мені потрібно (потрібна) ............ ..

- Я ображаюся………………

- Мені сумно………………

- Мені шкода……………..

- Я відчуваю……………..

- Я хочу………..

- Мене турбує ...............

- Я боюсь…………….

- Мене лякає ............... ..

- Я турбуюсь…………….

- Я жалкую………………

- Мене можна звинуватити .....................

- Я співчуваю……………..

- Мені необхідно………..

- Будь ласка, вибач мене за ................

- Я хотів/ла б…………….

- Я розумію………………..

- Я вдячна/ий…………….

- Я люблю……………….

- Я сподіваюся…………

Ця вправа так само добре допомагає, коли емоція вже «не свіжа». Тобто, образлива або неприємна ситуація вже давно пройшла, а осад від неї ще залишився. Емоції, які накопичилися всередині нашого тіла не мають терміну давності, тому працювати з ними і «чистити» свій внутрішній світ можна в будь-який зручний момент.

Автор техніки: Надія Татаренкова

 

Джерело https://www.cvcentrprp.com/post

  Рекомендації батькам по корекції тривожності дітей   У роботі з дітьми з тривожністю необхідно •    Постійно  підбадьорювати ,заохочувати ...